Klawiatura maszynistki w układzie PN-87

Uwaga!

Przygotowywałem poniższe pliki pod Windows XP. Powinny działać również w nowszych wersjach systemu Windows (na pewno działają w Windows 8.1, bo aktualnie używam). Nie wiem czy działają w Windows 10, ale warto sprawdzić.

Nie udało mi się znaleźć w Internecie darmowego sterownika klawiatury dla układu zgodnego z normą PN-87 (tzw. układ maszynistki), więc stworzyłem własny. Moja wersja sterownika może nie być całkiem zgodna z normą, bo tworzyłem go na podstawie strzępków informacji dostępnych w sieci (niestety treść normy nie jest dostępna w sieci). Dodałem też kilka rozszerzeń – polskie znaczki są dostępne również z Alt-em jak w układzie „programisty” oraz z martwym klawiszem. Dostępne są również dodatkowe litery akcentowane w kombinacjach z „Alt”.

Używam tego układu już od jakiegoś czasu i przyzwyczaiłem się do niego. Trudno mi teraz przestawić się z powrotem na układ programisty. Dla tych, którzy też chcieliby spróbować wystawiłem do pobrania sterownik dla Windows (linki na dole strony). Poniżej przedstawiam układ klawiszy (zrzuty wykonałem z programu Microsoft Keyboard Layout Creator).

Jeśli skorzystacie z tego układu i będziecie chcieli się podzielić wrażeniami albo będziecie mieli jakieś uwagi czy propozycje ulepszeń – proszę o komentarze.

klawiatura PN-87 - widok bez modyfikatorów

Podstawowy układ klawiszy (bez modyfikatorów)

Układ jest (chyba) zgodny z PN-87 z drobną modyfikacją: klawisz „\” jest tzw. „martwym klawiszem” – po jego naciśnięciu niektóre klawisze zmieniają znaczenie (A -> Ą, a -> ą,... , Z -> Ż, z -> ż, X -> Ź, x -> ź, 1 -> !, 2 -> @, ... itd. cały górny rząd jak na standardowej QWERTY). „\” uzyskuje się naciskając go dwukrotnie lub wciskając po nim spację.

Uwaga! W przypadku niektórych klawiatur klawisz „\” znajduje się w drugim rzędzie pod klawiszem „Backspace” i nad „Enter”.

klawiatura PN-87 - widok z wciśniętym klawiszem „Shift”

Układ klawiszy z wciśniętym klawiszem „Shift”

Układ jest (chyba) zgodny z PN-87.
klawiatura PN-87 - widok z wciśniętym prawym klawiszem „Alt”

Układ klawiszy z wciśniętym klawiszem „Alt”

Tutaj są dostępne „p-literki” i niektóre znaki jak w układzie „programisty”. Dodałem polskie cudzysłowy i półpauzę. Zamiast cyfr są martwe klawisze akcentów umożliwiające uzyskanie liter akcentowanych.
klawiatura PN-87 - widok z wciśniętymi klawiszami „Shift” i prawy „Alt”

Układ klawiszy z wciśniętymi klawiszami „Shift” i prawy „Alt”

Tutaj są dostępne „p-literki” i niektóre znaki jak w układzie „programisty”. Dodana jest pauza. W górnym rzędzie układ znaków jak na standardowej QWERTY z wciśniętym „Shift”.

pliki do pobrania

pn87d.klc - plik, który posłużył do wygenerowania sterownika. Można z niego wygenerować sterownik klawiatury programem Microsoft Keyboard Layout Creator (MSKLC). Za pomocą tego programu można też dokonać poprawek w układzie klawiatury.

pn87d.klc.txt - podgląd powyższego pliku przekodowany do utf-8, bo ten wyżej jest kodowany jaku UTF-16LE i trudno go podejrzeć w przeglądarce.

pn87d.zip - spakowany sterownik klawiatury wygenerowany programem Microsoft Keyboard Layout Creator (MSKLC). Aby go zainstalować, wystarczy rozpakować pliki w dowolnym folderze i uruchomić „setup.exe”.

Uwaga!

Udostępniam pliki w dobrej wierze, sam ich używam i nie stwierdziłem żadnych problemów, ale nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne problemy, czy straty spowodowane instalacją udostępnionych plików na Waszych komputerach.

© Piotr Chamera, 2001–2016