BOINC

Twój komputer się nudzi?

Podczas normalnej pracy biurowej, przy pisaniu tekstów, tworzeniu prezentacji, przeglądaniu internetu, słuchaniu muzyki itp. przeciętny współczesny pecet wykorzystuje od kilku do kilkunastu procent mocy obliczeniowej procesora. Kupujemy szybkie maszyny, żeby natychmiast reagowały na nasze polecenia ale nie jesteśmy w stanie wydawać tych poleceń tak szybko, żeby nasz komputer nie nudził się przez większość czasu.

Jak wykorzystać wolny czas domowego komputera?

Jest wiele sposobów. Jednym z nich jest "podarowanie" nadmiarowej mocy naszego komputera jednemu z projektów obliczeń rozproszonych, np. któremuś z projektów wykorzystujących platformę BOINC [1]. Na platformie tej dostępnych jest wiele projektów związanych z astronomią, fizyką, matematyką, biologią, meteorologią... Każdy może wybrać dla siebie problem, który uważa za ważny i do rozwiązania którego chciałby dołożyć własna cegiełkę.

Czym jest BOINC?

Jest to platforma służąca do wykorzystania mocy obliczeniowych wielu komputerów do rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych. Odbywa się to na zasadzie podziału zadania na fragmenty możliwe do wykonania w rozsądnym czasie na komputerze osobistym, rozsyłania ich do komputerów w sieci i zbierania obliczonych danych. Dzięki wielkiej liczbie komputerów uczestniczących w projektach, uzyskuje się sumaryczną moc obliczeniową równą superkomputerom.

Na czym polega uczestnictwo w projekcie?

Instalujemy na komputerze program BOINC i zaznaczamy w jakich projektach chcemy uczestniczyć. Program automatycznie pobiera oprogramowanie projektów, weryfikuje ich autentyczność i rozpoczyna obliczenia a po ich ukończeniu odsyła wyniki. Obliczenia odbywają się z niskim priorytetem (kiedy tylko użytkownik wykonuje jakąś akcję, procesor jest zwalniany) i nie przeszkadzają w normalnej pracy na komputerze. Można ustawić wiele parametrów, między innymi maksymalny limit wykorzystania przestrzeni dyskowej, procesora, pamięci, pasma sieci itp.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że kosztuje nas to zwiększone zużycie energii. Współczesne procesory są dość dobre w oszczędzaniu energii i każde dodatkowe obliczenia zwiększają jej zużycie.

Ja też się włączyłem :)

Uczestniczyłem w projektach: World Community Grid [2] i Rosetta [3]. Oba związane są z medycyną i biologią molekularną. Obecnie moje komputery są nieco przestarzałe i nakład energii w stosunku do uzyskiwanych rezultatów uważam za zbyt duży, więc nie udzielam ich w projektach BOINC.


[1]http://boinc.berkeley.edu/
[2]http://www.worldcommunitygrid.org/
[3]http://boinc.bakerlab.org/rosetta/

© Piotr Chamera, 2001–2016